Jdi na obsah Jdi na menu
 


Společenstvo prstenu - J.R.R.Tolkien

Společenstvo prstenu – John Ronald Reuel Tolkien

 

John Ronald Reuel Tolkien

·         Anglický spisovatel, filolog, univerzitní profesor

·         Od královny obdržel Řád britského impéria

·         Nejdůležitější z otců žánru moderní hrdinské fantasy

·         Narozen v provincii v Jižní Africe

·         Po odcestování do Anglie žil na farmě (inspirace pro Dno pytle)

·         Studia na Oxfordské univerzitě

·         Na náhrobku na hřbitově Wolvercote, kde je pochován s jeho ženou, jsou vytesána i jména Berena a Lúthien

·         Současníci: C.S.Lewis, …

·         Další díla: Hobit, Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále;….

 

Dílo:

Kniha první

Na počátku příběhu se hobit Frodo, synovec a dědic Bilba Pytlíka, dozví od čaroděje Gandalfa, že jeho prsten, který zdědil po Bilbovi (jak ten jej nabyl, se popisuje v předchozí části příběhu, v knize Hobit), považovaný jím za víceméně hračku, je ve skutečnosti Jeden prsten, který si kdysi vyrobil Temný pán Sauron, aby si s jeho pomocí podrobil obyvatele Středozemě, především elfy. Dozví se, že Sauron byl kdysi dávno poražen a prsten mu byl odňat, nyní však opět získal svou ztracenou moc a touží Jeden prsten získat zpět. Je pravděpodobné, že se již Sauron dozvěděl o Bilbovi, a proto musí Frodo opustit Kraj, aby se Prstenu Sauron nezmocnil. Frodo se spolu se svým zahradníkem Samvědem Křepelkou (Samem) a přáteli Smělmírem Brandorádem (Smíškem) a Peregrinem Bralem (Pipinem) vydává na Gandalfovu radu do elfské pevnosti Roklinky, kam Sauronova moc nesahá a kde se má rozhodnout o dalším osudu Prstenu.

Brzy je odhalí Černí jezdci, Prstenové přízraky, Sauronovi služebníci, a hobiti jsou nuceni celou cestu prchat před jejich pronásledováním. Přes další nebezpečí (málem podlehnou zlému duchu mohyly v Mohylových vrších) se dostanou do městečka Hůrky, kde se seznámí s Aragornem, dědicem starobylé lidské říše Gondor na jihu Středozemě, jenž se však hobitům představí jako hraničář Chodec. Aragorn nabídne hobitům pomoc s cestou do Roklinky. Tam skutečně dorazí, i když jsou cestou na vrchu Větrově téměř polapeni Prstenovými přízraky; Frodo je těžce zraněn (v Roklince je opět uzdraven, ne však zcela).

Kniha druhá

V Roklince uspořádá pán Elrond poradu, jíž se zúčastní elfové, lidé, trpaslíci, Frodo se svými hobitími přáteli a čaroděj Gandalf. Elrond přítomným vypoví příběh Prstenu a v následné debatě, jak s ním naložit, je rozhodnuto, že jediný způsob, jak zamezit, aby se kdy opět dostal do Sauronovy moci, je zničit ho na místě, kde byl vyroben, tedy v srdci Sauronovy říše Mordoru v Puklinách osudu, průrvě ohnivé hory Orodruiny, (Hory osudu). Protože se nikdo nechce dobrovolně do tak nebezpečného místa vydat, nabídne se nakonec Frodo.

Jeho nabídka je přijata a jsou mu ustanoveni společníci mající mu pomáhat na cestě: všichni jeho hobití přátelé, Aragorn, Gandalf, elf Legolas, trpaslík Gimli a Boromir, syn vládnoucího správce Gondoru. Družinu (Společenstvo Prstenu) zavede cesta do starobylé, nyní opuštěné podzemní trpasličí říše Morie, kde probudí démona z dávných časů, balroga (původ tohoto démona je vysvětlen v Silmarillionu). Gandalf, dosavadní vůdce výpravy, se souboji s balrogem zřítí do propasti, zbylí členové družiny uniknou do elfské lesní říše Lóthlórien. Jeho vládce Celeborn s chotí Galadriel poskytnou výpravě pomoc, družina dále putuje po Velké řece Anduině divočinou na jih směrem ke gondorské říši.

Před Rauroským vodopádem jsou poutníci nuceni opustit řeku, při tom se Boromir pokouší Frodovi sebrat prsten, po němž během cesty zatoužil. Vzápětí je družina napadena skřety, plemenem ohavných služebníků Saurona (o jejich původu vypráví Silmarillion), tito jsou však ve službách čaroděje Sarumana. Boromir v boji s nimi umírá. Pipin a Smíšek jsou skřety uneseni a Frodo se rozhodne po zkušenosti s Boromirem jít do Mordoru sám (se Samem), aby Jeden prsten nepokoušel i ostatní. Na konci prvého oddílu trilogie se tedy Společenstvo rozpadá a další vyprávění bude sledovat jejich osudy odděleně.

Charakteristika postav:

Frodo Pytlík-statečný a dobromyslný hobit, který na sebe vzal velmi důležitý úkol a hodlá ho za každou cenu dokončit.
Gandalf Šedý-moudrý čaroděj, který se všemožně snaží pomoci Frodovi s jeho posláním.
Aragorn-Hraničář a utajený dědic trůnu, který si dokáže poradit v každé situaci a je výborný bojovník
Legolas, Gimli a Boromir-členové Společenstva, kteří se snaží ochránit Toho, kdo nese Prsten
Sam, Smíšek a Pipin-Frodovi přátelé, kteří jsou vždy na jeho straně
Sauron-mocný pán zla, který bezmezně touží po Prstenu a všemožně znepříjemňuje cestu

Družině
Bilbo Pytlík-Frodův strýc, díky kterému přijde Prsten do Frodových rukou

 

Charakteristika díla:

·         Umělé jazyky – elfština

·         Propracovaná historie Středozemě

·         Vytvořil nové označení pro elfy a trpaslíky (zkomolenina původních slov)

·         Epické dílo

J.K.

J

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 95765
Měsíc: 480
Den: 18