Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Čapek – Hordubal

Autor

Karel Čapek patří k  nejvýznamnějším českým spisovatelům, redaktor Národních listů, později Lidových novin, založil sloupek. Měl bratra Josefa a sestru Helenu.  Vzal si herečku Olgu Scheinpflugovou. Karel Čapek začal tvořit před první světovou válkou. Jeho díla byla ovlivněna technickým vývojem společnosti, expresionismem a jeho láskou k přírodě a zvířatům. Zpočátku tvořil společně se svým bratrem Josefem.

Dílo

Dramatik, prozaik, proslavil se svými utopickými romány a hrami, které varují před fašismem.
Ve svých dílech využívá bohatou slovní zásobu, neobvyklá slova, rozvitá souvětí a spoustu kritiky. Díla mají dvě hlavní témata: vnitřní svět jedince a jeho pohled na život a utopické představy světa.

 

Dramata

Loupežník
R.U.R.
Věc Makropulos
Bílá nemoc - zaměřeno proti fašismu
Matka

Povídky
Povídky z jedné kapsy
Povídky z druhé kapsy
Trapné povídky
Boží muka - o vzniku kapliček
Dášeňka čili život štěněte

Romány
Továrna na absolutno
Krakatit
Válka s mloky
Hordubal, Povětroň, Obyčejný život
První parta

Nedokončené dílo
Život a dílo skladatele Foltýna

Spolupráce s bratrem
Ze života hmyzu
Adam stvořitel
Lásky hra osudná
Krakonošova zahrada
Zářivé bubliny

 

Hordubal

Hordubal je prozaické dílo, součást volné trilogie Hordubal, povětroň a Obyčejný život.

 Příběh vypráví o Hordubalovi, který se po osmi letech vrací do rodné vsi Krivé. Před osmi lety se vydal do Ameriky, kde pracoval v dolech, posílal peníze domů své ženě Polaně a jejich dcerce Hafnii. Navíc si veze ušetřených 700 dolarů a těší se, jak se ženou budou hospodařit, koupí pastviny a krávy.

Když přichází domů, je velmi zklamaný, Polana je zaskočená a dcerka před ním utíká. Hordubal věří, že se vše spraví a že si na něj zvyknou. V hospodě se dozvídá, že na něj Polana nečekala a podváděla ho s chasníkem Štěpánem Manyou. Hordubal tomu však odmítá věřit a popere se. Doufá, že se vše zlepší, ale cítí, že mu Štěpán stojí v cestě. Aby předešel dalším pomluvám, zasnoubí jedenáctiletou Hafnii se Štěpánem. Veškeré své jmění odkáže své ženě – věří v její oddanost a věrnost. Manya si ale ztěžuje, že se mu v hospodě smějí kvůli Hafnii, Hordubal se rozzlobí a vyžene ho ze statku. Smutný Hordubal spí ve chlévě, toulá se po horách a sám si ověří, že se Polana tajně schází s Manyou. V dešti se vypraví za kamarádem Míšou, kterému si postěžuje. Cestou ho stíhá horečka a Hordubal se stěží dopotácí domů, kde se o něj stará Polana. Hordubal stůně několik dní, desátý den ráno jej naleznou mrtvého, avšak ne vlivem nemoci, ale zavražděného. Dlouho pak policisté Biegl a Gelnaj pátrají po jeho vrahovi, až se doberou k vypočítavému Manyovi, který Hordubala probodl košíkovou jehlicí a ukradl mu oněch 700 dolarů. Spolu s Manyou putuje do vězení i těhotná Polana, která se na mordu podílela a svého činu nelituje. U soudu se sejde celá Krivá a lidé soudí Polanu ne za vraždu, ale za hřích. Paradoxní je, že vražda byla zbytečná, protože Hordubal by nemoc nepřežil.

Jazyk

  výrazová forma: próza; vyprávěcí způsoby: střídání er-formy a ich-formy; druhy řeči: dialogy a vnitřní monology; formy řeči: přímá řeč a hojně užívaná smíšená řeč a nevlastní přímá řeč

  výběr slov: spisovná čeština; zastaralé výrazy (gazdovat, baran, vědérce, správčík, žandár); anglické výrazy (waiter, factory, employment); anglismy: majner (od miner = horník), advans (od advance = předem), džob (od job = zaměstnání); latinské výrazy (circa, neto, corpus delicti); slovenské výrazy (počuj, gombík)

  metafory: naplivat na cizotu; huba mu zdřevění; obloha je jakási zaprášená; Jen mne nesežer těma očima; špinavý případ

  personifikace: koně počínají tančit; Dobrý večer, gazdo, z chléva se táhlým bzučením ozývá kravička; taková tma, co dýchá

  dysfemismy: To tak, ještě to usne a svalí se to na mne; ...stírá si špinavou prackou zvlhlé čelo.; ...hladí mokrého Čuvaje, který mu smrdí po boku.

  hyperbola: až by ztratila dech; je zlostí celý žlutý; ...ani za sto párů volů, prý.

  básnické přívlastky: mrzký den; ...ptá se Hafie stříbrně.; bezdeché ticho

  citoslovce (objevovaly se ve velkém množství): ach, haha, bim bam, ahah!

  přirovnání: vyhřátá jako chlebová pec; jako z rosolu; "Člověče," divil se Biegl, "vy toho víte jako stará dáma."

  zdrobněliny: zvonky telátek, dušinko, mravenečku, chlapeček

  staženiny: Chtěl by se's jí zeptat?; Viděla's je...

  lidové moudrosti: Když nepuknou ledy, sejdou pomalu.; To máte prašť jako uhoď.

  apostrofy: Všivý kraj prý, tak co sem čerte lezeš?; Hej, hospodo!; A co mrazíš, ty jeden? (Hordubal oslovoval Měsíc); Tak je to, lidi, a neříkejte, že je tu všecko v pořádku.

  používání malých písmen po "?" nebo "!": ...bývaly to dřív koně ve dvoře! ale teď traktor!; Juraj přitlouká, což, zeptá se? nezeptá, jen upřeně hledí.

  nadávky: darmojede, somáre, blbče

Kompozice

Chronologická, kniha rozdělena do tří svazků – Hordubalův návrat, vyšetřování a soud

Námětem příběhu je hřích a nezvratnost osudu. Ať se Hordubal snažil tahat za jakékoli nitky, nebylo mu to nic platné.
Motivem jsou lidské pocity, vnímání, láska a zrada.

L. R.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 95764
Měsíc: 479
Den: 17